V Čechách už niekoľko mesiacov prebieha epidémia čierneho kašľa, u nás sa o tejto téme skôr mlčí a márne čakáme na nejaké systémové vyhlásenie alebo opatrenia od ministerstva, alebo inej relevantnej inštitúcie.
Preto by sme vám touto cestou chceli poskytnúť základné informácie o tejto chorobe, aby ste mali predstavu, kedy na toto ochorenie pomýšľať a ako k nemu pristupovať.
Čierny kašeľ (pertussis) je infekčné ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa typicky prejavuje dráždivým až vysiľujúcim kašľom. Pri najťažšom priebehu môže vytvárať až nekrózy v dýchacích cestách a kašeľ je natoľko dráždivý, že vedie k vracaniu, prípadne zakrvácaniu do spojiviek, alebo k iným komplikáciám v súvislosti s vysiľujúcim kašľom a prudkým zvyšovaním tlaku v tele. Veľmi zriedka môže viesť až k úmrtiu najmä u novorodencov a starších ľudí s oslabenou imunitou.
Proti čiernemu kašľu sa očkuje v detskom veku, ale imunita s časom postupne zrejme klesá, čo je spolu so vznikom genetických variant príčinou vzostupu počtu ochorení najmä v adolescentnom veku. Preočkovanie v neskoršom veku je možné kombinovanou vakcínou spolu s tetanom a diftériou, v periodicite každých 15 rokov. Aktuálne je na slovenskom trhu registrovaná vakcína Boostrix, ktorá sa ale s epidémiou v Čechách vytratila z lekární, takže aktuálne nie je dostupná (tento údaj sa samozrejme môže meniť). Vakcína ani v tomto období nie je na plnú úhradu poisťovňou, doplatok je okolo 13€ a doposiaľ sme nedostali žiadne oficiálne vyjadrenie, či je možné vakcínou očkovať, aj keď bol daný človek očkovaný proti tetanu a diftérii napríklad pred rokom.
Čo je potrebné vedieť o priebehu čierneho kašľa?
Toto ochorenie prebieha v štyroch štádiách:
- Inkubačné štádium – od nakazenia po prvé príznaky je 6-20 dní.
- Katarálne štádium: 10-15 dní. Choroba sa prejavuje ako zápal horných dýchacích ciest s vodnatou nádchou, mierny kašľom a mierne zvýšenými teplotami, preto sa často zamieňa za virózu, hoci je vtedy pacient najviac infekčný a je najvyšší čas zahájiť antibiotickú liečbu, aby mohla mať efekt. Ochorenie sa ale bohužiaľ nedá zistiť bežným výterom, takže ak sa na neho myslí (napríklad z dôvodu kontaktu s infikovaným), je potrebné vykonať špeciálny výter.
- Paroxyzmálne štádium: 1-4 týždne: typický je dráždivý záchvatovitý kašeľ, sprevádzaný sčervenaním až zmodraním v tvári, môže byť až vracanie v súvislosti so silným kašľom, kašeľ sa popisuje ako híkavý (kohúti, somársky kašeľ). Záchvaty kašľa bývajú veľmi vyčerpávajúce. V tomto štádiu je ochorenie spôsobené toxínmi baktérie a antibiotická terapia už nemá veľký efekt.
- Rekonvalescentné štádium: znižuje sa frekvencia kašľa, ale stále ešte môžu nastať komplikácie ako zápal pľúc alebo iné.
Diagnóza čierneho kašľa sa stanovuje na základe špeciálneho výteru v skorých štádiách ochorenia, neskôr na základe špecifických protilátok v krvi.
Aktuálne sme zachytili len izolované ojedinelé prípady ochorenia bez ťažkého priebehu, v prípade popísaných katarálnych príznakov a výskytu ochorenia s dráždivým kašľom v blízkom okolí odporúčame vyšetrenie s odberom neodkladať.
viac informácií nájdete tu: https://www.uvzsr.sk/web/ruvzba/hlavná-stránka/-/asset_publisher/rvqd/content/Čierny-kašeľ-opäť-útočí
Dňa 29.5.2024
MUDr. Lenka Bachratá