Možno aj vám už váš lekár niekedy při kašli, bolesti hrdla či horúčke odporučil „priznica“, čiže Priessnitzov obklad. Moderná medicína tento prostriedok zaradila medzi „babské recepty“ a jeho účinnosť býva zpochybňovaná, ale to je často buď preto, že sa používa nesprávnym spôsobom alebo pre malú trpezlivosť pacienta.
Priessnitzove obklady nesú meno Vincenza Priessnitza – jednoduchého muža pochádzajúceho z oblasti Jeseníka v Čechách, který je považovaný za zakladateľa vodoliečby a rozšírenie vodoliečebných procedúr a kúpeľných zariadení po celej Európe. Svojou liečbou studenou vodou, vzduchom, prácou a prísnym režimom dosiahol významné výsledky v liečbe mnohých chronických ochorení. Preto narazil na odpor vtedajších oficiálnych lekárov a ranhojičov, kterých oberal o prácu. (Bližšie o Vincenzovi Priessnitzovi v samostatnej kapitole).
Čo to je Priessnitzov obklad
Ide o studený zaparovací obklad, ktorý se prikladá na postihnuté miesto s cieľom dosiahnuť zvýšené lokálne prokrvenie.
Na kožu najskôr priložíme látku namočenú v studenej vode a pritlačíme ju tak, aby dobre priliehala. Na ňu priložíme nepremokavú vrstvu, napríklad igelit, ktorý musí mokrú látku všetkými smermi presahovať. Nakoniec priložíme suchú látku.
Aký je princíp fungovania obkladu
Účinok obkladu prebieha v troch fázach:
- Hypotermická fáza - teplota v mieste pôsobenia sa zníži - trvá asi 2-3minúty, pri nej dochádza k vazokonstrikcii – zúženiu ciev
- Izotermická fáza- teplota se stabilizuje - nastupuje v priebehu 30-40minut, vasokonstrikcia se mení na vazodilatáciu (rozšírenie ciev)
- Hypertermická fáza- teplota se zvyšuje, v mieste pôsobenia vzniká prehriatie – objavuje sa v priebehu 60-80minút - vzniká lokálna vazodilatácia
Obklad sa ponecháva na mieste 2-3 hodiny, potom by sa mal zložiť. Po 3-4 hodinách sa celý postup môže zopakovať.
Pri akých ochoreniach je obklad vhodný?
- Angína (zápal krčných mandlí)
- Faryngitída (zápal v hrdle, bolesť hrdla iná než angína)
- horúčka (nad 38°C)
- obklad na hrudník při suchom dráždivom kašli
- obklady na kĺby pri dlhotrvajúcich „reumatických" ťažkostiach
- na zlepšenie cirkulácie (napríklad pri trombózach)
- na podkožné hematómy (modriny) a opuchy (rýchlejšie vstrebávanie)
- na uvoľnenie svalového napätia
- výrony kĺbov alebo pomliaždenie svalov
Priessnitzove obklady môžeme prikladať na krk, dolné končatiny, na členky, hrudník, ale aj na celé telo při horúčke.
Je to rokmi preverená procedúra, ktorá vedie k zlepšeniu prekrvenia v mieste pôsobenia a tým k zrýchleniu hojivých procesov v tele.