Očkovanie proti chrípke

Vážení klienti,

V posledných týždňoch nám mnohí píšete, či sa máte nechať zaočkovať proti chrípke. Bohužiaľ, nie sme schopní na každý mail samostatne odpovedať, preto sa pokúsim zhrnúť informácie pre všetkých na tomto mieste.

V čase písania tohto článku máme začiatok októbra a prvá várka vakcíny Influvac Tetra je bez zvyšku rozobraná. Išla na dračku ako teplé rožky. V týchto dňoch sa dostáva na trh omeškaná vakcína Vaxigrip Tetra, ktorej objednávky sú už dopredu rozobrané rezerváciami v lekárňach.

 Dostali sme sa do situácie, ktorá nemá riešenie. Je nám odporúčané, aby sme sa radšej nechali všetci zaočkovať, ale vakcíny proti chrípke boli objednané pred pol rokom zhruba v objeme, v akom sa využili minulú sezónu, t.j. pre 6-7% populácie. Tento rok sa ale chce zaočkovať možno 30-40%, možno aj viac.

Bohužiaľ, to nebude možné a štát by to mal takto prezentovať. Vakcín je obmedzené množstvo a mali by sa prednostne poskytovať pre rizikových pacientov.

A ešte základné informácie o očkovaní proti chrípke.

Chrípkový vírus v dlhodobom hľadisku mutuje a významné zmeny zaznamenávame aj medzi jednotlivými sezónami, preto sa na každú sezónu vytvára nová vakcína, ktorá obsahuje antigény vírusu podľa očakávaných mutácií. Tento odhad je sezónu od sezóny viac alebo menej presný. Nedá sa očakávať, že očkovanie proti chrípke úplne zabráni vzniku ochorenia, malo by ale zabrániť ťažkému priebehu.

Účinok vakcíny je tiež závislý od imunitného systému jedinca. Ľudia s oslabenou imunitou, starší a krehkí jedinci, ktorí sú rizikoví z hľadiska ťažkého priebehu ochorenia, majú obvykle tiež slabšie imunitné odpovede na vakcináciu. To ale samozrejme neznamená, že by u nich očkovanie nemalo zmysel.

Čo sa týka očkovania u mladých a zdravých, pred zhruba 15 rokmi bola publikovaná v USA štúdia, že plošné očkovanie u mladých a zdravých jedincov štatisticky neprináša žiadny významný efekt z hľadiska ekonomického ani v zmysle počtu vynechaných dní z práce kvôli chorobe. To ale neznamená, že u jednotlivcov, ktorí síce nemajú chronické choroby, ale majú dispozíciu k slabšej imunitnej odpovedi, by očkovanie nemalo zmysel.

Čo sa týka aktuálnej situácie Covid pandémie, chrípková vakcína nie je určená na ochranu pred infekciou novým koronavírusom. Očkovanie sa odporúča najmä preto, lebo obe ochorenia sa prejavujú veľmi podobnými príznakmi a zodpovední dúfajú, že očkovaním by bolo možné ľahšie odlíšiť obe ochorenia a tiež je cieľom znížiť zvýšené riziko úmrtia, ktoré by bolo spojené so súčasným získaním oboch ochorení. 

Či sa rozhodnete očkovať alebo nie (či sa vám to podarí alebo nie), v každom prípade odporúčame chovať sa zodpovedne a viac ako každý rok dbať na dostatok spánku, pohybu v prírode, kvalitné jedlo, obmedzenie stresu a tiež na vitamínovú podporu, najmä vitamín C a D.

Dúfame, že vám tieto informácie pomôžu prekonať toto najmä psychicky náročné obdobie bez ťažkostí a s veselou mysľou.