Koronavírus – dôležité bezpečnostné opatrenia

Vážení klienti,

Z dôvodu rizika šíriaceho sa koronavírusu si vás dovoľujeme oboznámiť s opatreniami na zníženie rizika potenciálneho šírenia tejto infekcie, ktorá sa v blízkej dobe pravdepodobne objaví aj na Slovensku.

V každom prípade nie je dôvod na paniku. 98% nakazených ochorenie prežíva bez komplikácií a ak chcete v tejto situácii spraviť pre seba niečo prospešné, venujte svoju energiu starostlivosti o seba svoje zdravie. Miesto robenia zásob múky, ryže, cukru a cestovín sa zásobte ovocím, zeleninou, kyslou kapustou, fermentovanou zeleninou, cesnakom, cibuľou, medom, bryndzou a ďalšími zdraviu prospešnými potravinami. Otužujte sa, choďte do prírody, primerane sa hýbte na čerstvom vzduchu, dobre sa vyspite a vyhýbajte sa nákupným centrám a obchodom s veľkou koncentráciou ľudí. Ak máte možnosť, prepravujte sa viac peši a na bicykli, než hromadnou dopravou. Obmedzte stresujúce aktivity a nenechajte sa pohltiť panikou a bezmocnosťou, ktorá v tejto situácii môže byť pre zdravie nebezpečnejšia ako vírus sám.  Ak to nie je nutné, nenavštevujte ani zdravotnícke zariadenia s veľkou koncentráciou chorých ľudí. V Mind&Body máte možnosť telefonickej konzultácie zdravotného stavu a ak to bude situácia vyžadovať, rozšírime možnosť diaľkového kontaktu aj na video konzultácie cez Skype.

Opatrenia v rámci Mind&Body všeobecnej ambulancie

Prevencia nie je nikdy na škodu, preto sa budeme snažiť uchrániť zdravých a najmä starších ľudí pred kontaktom s infekčnými, aby sa zbytočne nestretávali v čakárni.

Z tohto dôvodu do odvolania vyhradzujeme každý deň začiatok ordinačných hodín pre ľudí s infekčnými ochoreniami, kedy bude intenzívnejší protiinfekčný režim. Neinfekčné zdravotné problémy, plánované odbery a preventívne vyšetrenia budeme riešiť až po tomto čase. Ak návšteva kvôli infekčnému ochoreniu nie je nutná, kontaktujte nás prosím prednostne telefonicky, veľkú časť problémov vieme v súčasnosti riešiť aj na diaľku.    

Odporučený postup v prípade príznakov infekčného ochorenia dýchacích ciest:

  1. Ak ide o nezávažné ochorenie (nádcha, bolesti hrdla, mierny kašeľ, bez horúčky, bez rizikovej cestovateľskej anamnézy) – zvážte možnosť riešenia problému telefonickou konzultáciou. V prípade potreby návštevy sa objednávajte výhradne na typ vyšetrenia Akútna konzultácia – infekčné ochorenie.
  2. V prípade závažného ochorenia (horúčka, bolesti tela, kašeľ, obtiažne dýchanie..) a neprítomnosti rizikovej cestovateľskej aktivity alebo kontaktu sa prosím tiež objednajte na Akútnu konzultáciu – infekčné ochorenie. Dodržiavajte prosím veľmi dôsledne hygienické opatrenia.
  3. Ak sú príznaky infekcie závažné ako v bode 2 a súčasne ste sa v posledných 2 týždňoch vyskytovali v rizikovej oblasti, kontaktujte nás prednostne telefonicky ohľadne ďalšieho postupu.

Aktuálnu epidemiologickú situáciu výskytu Covid-2019 môžete nájsť tu: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

Verím, že to spolu dobre zvládneme J

V Bratislave 5.3.2020                                                                                MUDr. Lenka Bachratá